Farby akrylowe ANGELUS - co możesz nimi malować?

13-12-2022

Jeżeli choć trochę interesujesz się customizacją butów, ubrań i akcesoriów na pewno znasz legendarne amerykańskie farby akrylowe ANGELUS. Ale czy wiesz, jak szeroki zakres zastosowań one oferują? Sprawdź!

Farby akrylowe ANGELUS do customu butów i ubrań

ANGELUS to przede wszystkim farby akrylowe do naturalnych i syntetycznych skór licowych oraz tkanin. W tym drugim przypadku powinieneś stosować je ze specjalnym dodatkiem do malowania tekstyliów o nazwie ANGELUS 2-Soft. Dzięki temu możesz personalizować nie tylko skórzane Sneakersy, ale również Kicksy wykonane z siateczek, jeansowe kurtki, bawełniane bluzy, czy koszulki.

 

Jak malować skórzane Sneakersy farbami akrylowymi (skóry licowe)

Jeżeli chcesz personalizować lub odnawiać buty wykonane ze skór gładkich (licowych) szczególną uwagę zwróć na kluczowe etapy procesu:

 1. Dokładnie oczyść i przygotuj powierzchnię skóry do malowania. Malowana skóra powinna być gładka, pozbawiona tego, co na nią wcześniej nakładano i bardzo dokładnie odtłuszczona. Możesz to zrobić dedykowanym preparatem TARRAGO SNEAKERS Deglazer.

 2. Maluj farbami akrylowymi do personalizacji i renowacji Kicksów. Za ich pomocą możesz zarówno zmieniać kolor całych elementów buta, jak i tworzyć na jego powierzchni dowolne wzory i projekty. Pamiętaj, że zawsze lepiej dla trwałości aplikować kilka cienkich warstw, niż jedną grubą. Trzymaj się zaleceń producenta, co do wymaganego czasu między warstwami i na koniec malowania w celu optymalnego wiązania, utwardzenia i utrwalenia. Chyba najczęściej malowanym modelem butów na świecie jest NIKE Air Force 1. Na wielu tutorialach zobaczysz personalizację właśnie tego modelu. Zarówno w wersji białej, jak i czarnej. Przy malowaniu czarnych i ciemnych skór pamiętaj o wykonaniu podkładu z białej farby przed aplikacją docelowych kolorów. To Ci ułatwi pracę i zaoszczędzi farby. Na białym podkładzie osiągniesz pełne krycie przy pomocy mniejszej ilości warstw docelowego koloru.

 3. Po zakończeniu malowania i pełnym wyschnięciu farby utrwal swój projekt przy pomocy dedykowanego Finishera do farb akrylowych. Lakier wykończeniowy zabezpieczy Twoje dzieło na malowanych butach, wzmocni wodoodporność oraz trwałość. Dodatkowo, stosując Finisher, możesz zadecydować o ostatecznym efekcie. Do wyboru masz kilka rodzajów lakierów do farb akrylowych: Flat (najbardziej matowy), Mat (matowy), Satin (satynowy), High Gloss (wysoki połysk). Customizerzy najczęściej wybierają Finishery matowe ze względu na to, iż zapewniają one wykończenie malowania najbardziej zbliżone do tego, jakie oferują najbardziej uznani producenci Sneakersów: Nike, Adidas, Air Jordan, Asics, Puma, Reebok, czy New Balance. Zwróć uwagę, że marka ANGELUS oferuje również matowe farby (ANGELUS Acrylic Leather Paint FLAT Black & White) w wersji czarnej i białej, co pozwoli Ci zadbać o optymalny mat już na etapie malowania. Do pozostałych kolorów możesz stosować dodatek matujący do farb akrylowych (ANGELUS Duller Gloss Reducer For Acrylic Leather Paint). 

 

Customizacja białych skórzanych Sneakersów

Tak to wygląda w dużym skrócie. Niuanse i detale oraz swoje indywidualne patenty wypracujesz we własnym warsztacie na bazie prób oraz kolejnych realizacji. To najlepszy sposób uczenia, gdyż nadmiar teorii potrafi namieszać w głowie. Zobacz teraz na kilku przykładach jak malować białe, a jak czarne powierzchnie. Zacznijmy od białych klasykach, czyli NIKE Air Force 1.

 

Personalizacja czarnych Kicksów ze skóry licowej

Na poniższym przykładzie, poza samym malowaniem czarnej skóry farbami akrylowymi, zobaczysz również jak używać aerografu w pracy Customizaera. To bardzo przydatne narzędzie, które warto wprowadzić do swojego arsenału, kiedy tylko poczujesz się pewnie w pracy z pędzelkami i zaczniesz szukać nowych wyzwań. Aerograf pozwala aplikować niezwykle cienkie warstwy farb i tworzyć niesamowite efekty cieniowania, czy przejść tonalnych. Jeżeli zdecydujesz się na malowanie aerografem, pamiętaj o zmieszaniu farb akrylowych ze specjalnym dodatkiem rozcieńczającym - ANGELUS 2-Thin.

 

ANGELUS Duller, czyli dodatek matujący do farb akrylowych

Z kolejnego tutoriala dowiesz się, jak stosować dodatek matujący do farb akrylowych (ANGELUS Duller). Większość farb akrylowych oryginalnie po zastosowaniu dają wykończenie w mniejszym lub większym połysku, który możesz redukować wspomnianym dodatkiem lub/i matowym finisherem.

 

Farby akrylowe i personalizacja skórzanych kurtek oraz akcesoriów

Właściwie w analogiczny sposób możesz malować akrylami skórzane portfele, torebki, torby, akcesoria, a nawet kurtki czy kombinezony motocyklowe. Nauczysz się malować buty ze skór licowych, a będziesz mógł w ten sam sposób personalizować różnego rodzaju akcesoria i galanterię skórzaną. Na poniższym przykładzie zobaczysz, jak to robić. Przy tej okazji zwróć również uwagę na kolejne narzędzia, które możesz wprowadzić do swojego arsenału, a mianowicie MARKERY I PISAKI do Customizacji.

 

W przykładzie z czarnym skórzanym plecakiem zauważ, jak istotny jest podkład wykonany z białej farby. Bez niego osiągnięcie efektu wymagałoby zastosowania znacznie większej ilości warstw farb w kolorze, by osiągnąć akceptowalny efekt. 

 

Czy trzeba być Artystą, by zająć się customizowaniem?

Jak w każdej branży - wykształcenie czasem pomaga, ale równie często przeszkadza. Podstawą są chęci, kreatywność i otwarty umysł. A kluczem jest pomysł na każdy kolejny projekt. Personalizacją obuwia, ubrań i akcesoriów może zająć się niemal każdy. Ze względu na doświadczenie praktyczne z łatwością nowy rozdział działalności otwierają natomiast tatuażyści, wizażystki, stylistki, plastycy, ilustratorzy, rysownicy, graficy ... itp. Każdy, kto pracował z pędzelkami czy barwnikami w innej branży nie będzie miał żadnych trudności, by realizować się w twórczej pracy na ubraniach czy butach. Ale personalizacja musi być skomplikowana, by była atrakcyjna. Oczywiście, że nie! Kluczem jest zawsze dobry pomysł. Proste i łatwe w realizacji projekty potrafią trafić prosto w serce! Nie musisz być Artystą, by narobić zamieszania na rynku rękodzieła w WIELKIM STYLU. Poniżej prosty pomysł na customizację torebki Louis Vuitton w stylu POP. 

 

Malowanie farbami akrylowymi jeansowych kurtek, bawełnianych bluz i koszulek oraz tekstylnych butów

W tym miejscu skupimy się na personalizacji jeansu, ale miej świadomość, że właściwie w analogiczny sposób możesz malować bawełniane ubrania, czy buty uszyte z różnego rodzaju tkanin, np. popularne trampki Vans, Converse, NB ... etc. Sposób malowania jeansu i tkanin jest zbliżony do procesu personalizacji skór, ale zwróć uwagę na kilka istotnych różnic, bo mają one niebagatelne znaczenie przy malowaniu ubrań - najważniejsze różnice to:

 • Konieczność zastosowania dodatku do malowania jeansu i tkanin (ANGELUS 2-Soft lub TARRAGO Soft Maker)
 • Utrwalanie termiczne (żelazko, suszarka lub opalarka)

 

Malowanie ubrań farbami akrylowymi - krok po kroku w wielkim skrócie

 1. Zawsze oczyść i przygotuj ubranie do malowania. Nowe ubrania mogą być zabezpieczone impregnatami, stara odzież może być brudna i tłusta, co będzie ograniczało wiązanie farby z włóknami. Możesz to zrobić przy pomocy płynu do czyszczenia prawie wszystkiego - TARRAGO Universal Cleaner.

 2. Jeans i tekstylia personalizuj farbami akrylowymi z dodatkiem do malowania tkanin: ANGELUS 2-Soft lub TARRAGO Soft Maker. Dzięki temu uzyskasz lepsze wiązanie, większą trwałość i elastyczność.

 3. Pamiętaj, że zawsze lepiej nałożyć kilka cienkich warstw farby niż jedną grubą. Po aplikacji każdej z warstw zawsze odczekaj do pełnego utwardzenia i utrwalenia. To kolejny punkt, który wpływa na trwałość malowania.

 4. Zanim stworzysz właściwy obraz zrób podkład z białej farby. Ma to znaczenie zwłaszcza na ciemniejszych materiałach. Dzięki temu zużyjesz mniej farby w kolorach docelowych i znacznie szybciej uzyskasz optymalne nasycenie barw.

 5. Wykonaj szkic na białym podkładzie. Najlepiej przy pomocy ołówka. To bardzo pomaga w pracy nad detalami.

 6. Zabezpieczaj taśmą malarską elementy, których nie chcesz malować. Dzięki temu nie zabrudzisz fragmentów tkaniny, która ma pozostać nienaruszona.

 7. Malowane ubrania utrwalaj termicznie. Różni Customizerzy mają na to różne sposoby. Jedni stosują żelazko, inni suszarkę, jeszcze inni opalarkę. Jedni utrwalają termicznie każdą warstwę, inni stosują ten sposób utrwalania pod koniec całego procesu malowania. Wykonaj testy własne i opracuj swój optymalny sposób.

 8. Po zakończeniu malowania zabezpiecz swój obraz na ubraniu Finsherem. Customizerzy malujący jeans i tkaniny najczęściej wybierają opcję matową.

 9. Dodatkowo możesz zabezpieczyć swój projekt przed zaplamieniami i brudem specjalnym wodoodpornym impregnatem w sprayu - TARRAGO Nano Protector. To tylko dodatkowa opcja, która jednak dzięki niesamowitej skuteczności tego preparatu stała się pewnym standardem. Także warto przetestować!

 

Czy mogę prać malowane ubrania?

Ręcznie malowana odzież to produkty wyjątkowe, w stworzenie których Artysta włożył wiele wysiłku, serca i czasu. Ważne, by każdy odbiorca miał tego świadomość i traktował te rzeczy w sposób szczególny. Nawet jeżeli na drodze testów stwierdzisz, że malowana przez Ciebie kurtka, bluza czy koszulka jest piekielnie odporna na pranie, profilaktycznie przestrzegaj swoich odbiorców, by prali lub czyścili Twoje dzieła ręcznie w delikatnych płynach. Naprawdę warto, dla pełnego zadowolenia obu stron! Powód jest prosty - nieświadomy i beztroski odbiorca może wyprać Twój projekt w zbyt wysokiej temperaturze lub w zbyt agresywnych detergentach, które potrafią zniszczyć nawet fabryczne ubrania i problem gotowy. Lepiej tego unikać. Wystarczy krótka, sympatyczna informacja na ulotce z Customem, by Klient został uświadomiony i obchodził się z Twoim rękodziełem z należnym szacunkiem i uwagą.

 

Farby akrylowe ANGELUS do plastiku i twardych powierzchni

Ale to dopiero początek zabawy. Wielu Artystów stosuje te same farby do customizowania również twardych powierzchni, co sprawia że możesz nimi malować też elementy metalowe, szklane czy plastikowe. W takim przypadku przydatny będzie dodatek do akryli o nazwie ANGELUS 2-Hard. Co w ten sposób możesz personalizować? Zapytaj lepiej, czego nie możesz, bo możliwości jest mnóstwo! Od myszek komputerowych, padów XBOX czy Play Station, klawiatur, po różnego rodzaju akcesoria, bombki, czy ozdoby. Dodatek ułatwia malowanie nieporowatych powierzchni.

 

Malowanie midsoli, gumowych i plastikowych elementów buta oraz podeszw

Zacznijmy o tematu, który wydaje się banalnie prosty, a wcale taki nie jest. Malowanie midsoli i spodów w butach sportowych to wyzwanie raczej dla profesjonalistów, którzy ten temat na bazie prób i błędów przerobili od A do Z. Midsole możesz zechcieć malować w 2 przypadkach:

 • Chęć realizacji Customu, nie tylko na cholewce buta, ale na gumowych lub/i plastikowych elementach podeszwy
 • Renowacja midsoli

Trwałe malowanie midsoli nie jest sprawą łatwą. Z reguły jest to praca dość trudna i ryzykowna. Nawet oryginalna farba z pracującej, zginającej się gumy po jakimś czasie potrafi schodzić. Różnego rodzaju midsole różnie współpracują z farbami, dlatego zawsze warto przed malowaniem wykonać próbę trwałości na skrawku. Najtrwalsze malowanie osiąga się na niepracujących elementach midsoli.

Mocno uogólniając proces malowania midsoli może wyglądać, np. tak:

 1. PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI DO MALOWANIA (zrób to bardzo dokładnie, od tego w dużym stopniu zależy trwałość wykończenia) - wyrównanie, oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni silnym zmywaczem - TARRAGO Super Deglazer Conditioner. Jeżeli powierzchnia jest równa, w dobrym stanie możesz opcjonalnie użyć łagodniejszego zmywacza - TARRAGO SNEAKERS Deglazer.  

 2. MALOWANIE - najczęściej do midsoli wykorzystywać będziesz farby akrylowe. Najczęściej wybierane do tego celu farby to matowe akryle ANGELUS Acrylic Leather Paint FLAT Black & White. Ewentualnie inne farby akrylowe zmatowione przy pomocy dodatku ANGELUS Duller lub/i matowego finishera. Do twardych niepracujących elementów midsoli warto zastosować również dodatek zwiększający przyczepność na nieporowatych powierzchniach - ANGELUS 2-Hard. Przy niektórych midsolach, np. Adidas Boost Customizerzy jako podkład stosują barwniki alkoholowe ANGELUS Leather Dye lub TARRAGO Penetrating Dye, a dopiero po nich akryle. W każdym przypadku lepiej zaaplikować kilka cienkich warstw niż 1 grubą. Istotnie wpływa to na jakość i trwałość wykończenia.

 3. WYKOŃCZENIE I ZABEZPIECZENIE - najbardziej naturalne, najczęściej stosowane i najbardziej pożądane przy malowaniu Sneakersów jest matowe wykończenie. Również przy malowaniu midsoli. Do zabezpieczenia i wykończenia malowania użyj FINISHERA (lakieru wykończeniowego).

Zobacz na przykładach w jaki sposób można podejść do zagadnienia malowania midsoli i plastikowych elementów buta. Pamiętaj, że każdy fachowiec na bazie doświadczenia oraz wielu projektów wypracowuje swoje optymalne rozwiązania oraz patenty, które najczęściej pozostają tajemnicą warsztatu.

 

Nie wszystkie midsole maluje się w ten sam sposób

Zwróć uwagę, że producenci butów stosują różnego rodzaju gumowe mieszanki i różnego rodzaju midsole. Dlatego też tak trudno zamknąć w sztywnych ramach temat malowania podeszw i midsoli. Są takie przy których odnajdziesz większy lub mniejszy sens używania farb. Ale są i takie, przy których trwała koloryzacja nie ma większego sensu, bo już po kilku wyjściach farba może schodzić. No chyba, że buty na półkę, a nie do eksploatacji. Wtedy oczywiście można dużo więcej. W poniższym przykładzie możesz zobaczyć patent z użyciem 2 rodzajów czarnych farb, dla lepszego krycia i zabezpieczenia. Najpierw na midsole aplikowany jest matowy barwnik ANGELUS Leather Dye w kolorze 002 (Jet Black), a następnie dopiero farba akrylowa. Dzięki temu, jeżeli nawet akryl ulegnie uszkodzeniu, efekt nie będzie tak bardzo widoczny ponieważ pod spodem mamy już do czynienia z czarną gumą barwioną farbą alkoholową. Detale w filmiku.

 

Malowanie, a właściwie barwienie przeźroczystych podeszw Icey Soles

Jednym z patentów stosowanych przez fachowców jest malowanie przeźroczystych spodów typu Icey Soles stosowanych w wielu kultowych modelach Air Jordan. W tym przypadku jednak nie stosujesz tradycyjnych farb akrylowych, które w takim przypadku się nie sprawdzą. Tu należy postawić na specjalną mieszankę produktu do Unyellowingu i barwnika alkoholowego, który "wgryzie się" głęboko w strukturę gumy. Sam proces nie jest trudny.

 1. Dokładnie oczyść powierzchnię podeszwy, którą zamierzasz barwić, np. przy pomocy Universal Cleanera. Po czyszczeniu dokładnie osusz powierzchnię.
 2. Zmieszaj barwnik ANGELUS Leather Dye z preparatem do UNYELLOWINGU - ANGELUS Sole Bright.
 3. Przy pomocy pędzelka nanieś mieszankę na przeźroczyste elementy spodów typu Icey Soles. 
 4. Po wyschnięciu ściągnij nadmiar przy pomocy bawełnianej szmatki.
 5. Następnie użyj silnego zmywacza, typu DEGLAZER, by pozbawić spody barwiących pozostałości.

Teraz możesz cieszyć się zabarwionymi na inny kolor półprzeźroczystymi spodami typu Icey Soles. W poniższym tutorialu zobaczysz w detalach cały proces.

 

UNYELLOWING, czyli wybielanie midsoli i gumowych spodów

W pracach renowacyjnych nie zawsze malowanie midsoli jest konieczne. Jeżeli białe midsole i podeszwy stały się żółte, lepszym rozwiązaniem może być dla Ciebie tzw. UNYELLOWING, czyli proces wybielania pożółkniętej, utlenionej gumy bez użycia farb i barwników. Do "wybielenia" żółtych midsoli i podeszw możesz użyć jednego z 2 dedykowanych produktów, które działają w bardzo podobny sposób:

 

Ale zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: Dlaczego białe podeszwy i midsole żółkną?

Białe podeszwy żółkną z powodu zużycia, przemoczenia, utlenienia oraz reakcji chemicznych ze światłem, brudem, bakteriami i innymi substancjami chemicznymi. Substancje chemiczne i bakterie mogą powodować odbarwienie i żółknięcie podeszw. Aby zapobiec żółknięciu, ważne jest, aby dokładnie czyścić i suszyć buty po użytkowaniu. Pamiętaj, że na chodnikach i ulicach zalega nie tylko woda deszczowa, ale i oleje, paliwa, sól pośniegowa i różnego rodzaju substancje, które w destrukcyjny sposób mogą wpływać na Twoje buty.

 

Guma się utlenia, ponieważ jest to materiał organiczny, który reaguje z tlenem w powietrzu. To powoduje utlenianie się i degradację materiału. Przez to guma z czasem może stawać się twardsza, mniej elastyczna i bardziej podatna na pękanie. Utlenianie się gumy jest przyspieszane przez czynniki takie jak wysoka temperatura, światło słoneczne, wilgoć i działanie chemikaliów. Aby zapobiec utlenianiu się gumy chroń ją przed działaniem czynników degradujących, takich jak słońce i woda. Najlepiej przechowuj swoje ulubione Kicksy w chłodnym, suchym miejscu.

 

Jak zrobić UNYELLOWING?

Jeżeli jednak już doszło do pożółknięcia midsoli i podeszw w Twoich Sneakersach, zamiast myśleć o skomplikowanym i trudnym malowaniu możesz spróbować przeprowadzić proces UNYELLOWINGU.  To nic innego, jak usuwanie żółtego odcienia z midsoli, podeszw i gumowych elementów obuwniczych, które uległy utlenieniu oraz starzeniu się. Ten proces możesz stosować w przypadku chęci przywrócenia bieli w swoich Sneakersach bez użycia farb.

 

Sam proces UNYELLOWINGU ogranicza się do kilku prostych kroków:

 1. Załóż rękawice ochronne.
 2. Dokładnie oczyść i osusz powierzchnię zżółkniętej gumy, np. przy pomocy uniwersalnego cleanera TARRAGO Shampoo
 3. Przy pomocy pędzelka nanieś preparat do UNYELLOWINGU na żółtą gumę, którą zamierzasz wybielić.
 4. Zabezpiecz posmarowaną preparatem gumę przeźroczystą folią w celu ochrony przed wyschnięciem i umożliwieniem aktywacji produktu.
 5. Pozostaw w zasięgu promieni UV (najlepiej na słońcu) przez kilka godzin. 
 6. W razie potrzeby powtórz proces nawet 2-3 krotnie.
 7. Po zakończeniu, usuń folię, dokładnie oczyść powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia.

Kilka przykładów UNYELLOWINGU w poniższych tutorialach. Zobacz jak to działa i zastanów się czy sprawdzi się na Twoim warsztacie. 

 

Malowanie farbami akrylowymi plastiku, metalu, drewna i innych twardych powierzchni

Wysokiej jakości farby akrylowe dają właściwie nieograniczone możliwości kreatywnego realizowania się na różnych polach artystycznego rękodzieła. W tym artykule widzisz tylko niewielki wycinek opcji. Te same farby możesz wykorzystywać naprawdę na mnóstwo sposobów. Wystarczy poznać ich specyfikę, by tworzyć w sposób nieograniczony na wielu płaszczyznach. Poniżej kilka mniej standardowych opcji na twardych, nieporowatych powierzchniach. Przy takich projektach pamiętaj, by farbę akrylową stosować z dodatkiem ANGELUS 2-Hard.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak malować różne powierzchnie farbami akrylowymi ANGELUS

W ramach podsumowania i usystematyzowania wiedzy z poniższego tutorialu dowiesz się jak prawidłowo aplikować nasze akryle na różne powierzchnie. Jak malować skóry, z czym mieszać farby przy malowaniu plastiku, a z czym przy malowaniu tkanin. Przekonasz się również, jak duże znaczenie ma stworzenie białej bazy na ciemnych powierzchniach przed właściwym malowaniem oraz dlaczego odtłuszczenie i przygotowanie powierzchni przed aplikacją farby jest ważne. Pamiętaj też o zabezpieczeniu elementów, których nie chcesz malować. Miej również pewność, że zdecydowanie lepiej dla trwałości efektu będzie nałożenie kilku cienkich warstw farby, niż zaaplikowanie jednej grubej. 

 

 

Jak widzisz, farby akrylowe ANGELUS możesz stosować do malowania różnych powierzchni, w tym skóry, materiałów, drewna, metalu, ceramiki, szkła i plastiku. Najpopularniejsze w sztuce customizowania i kreatywnych projektach DIY, takich jak malowanie butów, toreb, odzieży, akcesoriów, ozdób i figur. Farby akrylowe ANGELUS możesz stosować również do użytku zewnętrznego, co oznacza, że ​​można je używać do malowania powierzchni, które są narażone na warunki atmosferyczne.

 

Finishery, czyli lakiery wykończeniowe z efektem: flat, mat, satyna, normal, high gloss

I jeszcze słowo o wykończeniu, bo jest niezwykle istotne. Pamiętaj, że customizowanie farbami akrylowymi to jedno, a utrwalenie efektu to drugie. Po malowaniu i wyschnięciu skór, butów, tkanin, plastiku czy innych powierzchni zabezpiecz swoje dzieło dedykowanym finisherem. Dzięki temu Twój custom będzie dużo trwalszy i bardziej odporny na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. W zależności od oczekiwanego efektu możesz stosować finishery o różnej charakterystyce. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą MATOWE lakiery wykończeniowe. W powszechnej opinii to właśnie one dają efekt najbardziej zbliżony do oryginalnych powierzchni dostarczanych przez najpopularniejszych producentów obuwia, ubrań i akcesoriów, jak NIKE, AIR JORDAN, ADIDAS, ASICS, REEBOK, PUMA, NEW BALANCE ... etc. W tym filmie zobaczysz, jak działają nowe lakiery uretanowe ANGELUS 4-Coat Finisher:

 

 

Ale to nie jedyna opcja. Od wielu lat Artyści na całym świecie z pełnym zadowoleniem stosują klasyczne finishery ANGELUS i TARRAGO. Przetestuj różne opcje na swoim warsztacie i wybierz to, co w Twoich projektach sprawdza się najlepiej!

 

Farby, a raczej barwniki do zamszu i nubuku

Na koniec zwracamy jeszcze uwagę na malowanie zamszu i nubuku, bo to jednak nieco inna sztuka niż praca ze skórami gładkimi (licowymi). Najczęściej do personalizacji i renowacji tych charakterystycznych meszkowatych skór używał będziesz dedykowanych alkoholowych barwników do zamszu i nubuku. Ich charakterystyka i sposób zastosowania to skrajnie inna historia niż w przypadku farb akrylowych. Bardzo ciężko za ich pomocą tworzyć precyzyjne wzory, bo skóry szorstkie chłoną barwnik, jak gąbka i następuje efekt rozmycia. Tego rodzaju "farby" służą raczej do zmiany koloru całych elementów lub całych butów. Ewentualnie do regeneracji, odnowienia koloru zużytego, wyblakłego zamszu czy nubuku. Same barwniki do skór szorstkich dostępne są zarówno w formie tradycyjnej (buteleczka z pędzelkiem), jak i w formie aerozolu (Nubuck Suede Renovator). Pamiętaj, że barwniki do zamszu i nubuku pozwalają na odnowienie koloru lub jego zmianę z jaśniejszego na ciemniejszy. Malowanie zamszowych i nubukowych butów na odcień jaśniejszy raczej nie wchodzi w grę ponieważ barwnik wnika głęboko i mocno reaguje z oryginalnym pigmentem skóry. Zapoznaj się z przykładami.

 

A jednak Artyści nie znają granic i znaleźli sposób na kreowanie wzorów na meszkowatej, nubukowej powierzchni! Zobacz patent na wykorzystanie barwników alkoholowych (ANGELUS Suede Dye & Dressing lub ANGELUS Leather Dye) i markerów do napełniania farbami, by tworzyć wzory na klasycznych miodowych Timberlandach. 

Oczywiście inwencja twórcza Artystów jest nieograniczona i nie sposób jej zamknąć w klatce. Dlatego też można trafić na projekty, w których stosują oni farby akrylowe również na butach zamszowych, czy nubukowych. Przecież nikt Ci tego nie zabroni! Jednak zanim to zrobisz, musisz być pewien, że na pewno tego chcesz. Najlepiej poćwicz najpierw na starych parach i przekonaj się, że osiągnięty efekt spełni Twoje oczekiwania. 

 

A czy można malować skóry lakierowane (Patent Leather)?

Jeżeli zapytasz w ten sposób, lepiej jeżeli odpowiemy Ci, że NIE! Dlaczego? Bo, mimo iż niektórzy to robią, jest to robota dla zaawansowanych specjalistów, którzy dokładnie wiedzą, co robią i czym ryzykują. Bez doświadczenia nie polecamy, gdyż łatwo bezpowrotnie zniszczyć parę, za którą się weźmiesz! Ale jeżeli naciskasz i chcesz zobaczyć tego typu realizację, proszę bardzo!

 

Zobacz inne poradniki dla Customizerów

Jak widzisz, temat malowania farbami akrylowymi butów i ubrań jest bardzo szeroki. Nie damy rady zamknąć go w jednym artykule, dlatego polecamy zapoznać się również z innymi opracowaniami i tutorialami:

 

Ogromny wybór kolorów

Maluj i baw się dobrze

Polecane produkty