CYBER MONDAY - ostatnia szansa na mocne rabaty

::

JACQUARD Cyanotype Set / Zestaw do drukowania słońcem na tkaninach i papierze - cyjanotypia

Cyjanotypia - zestaw do drukowania słońcem

Dodaj opinię
 • Cena: 77,99 zł 70,19 zł / szt.
 • szt.
  Niedostępny
Dodaj do Twojej listy
 • Kod: F-JCY1100
 • Producent: Jacquard
 • Kod producenta: 8427457575004
 • Waga: 0.1 kg
 • Dostępność: Brak / Na zamówienie

30 dni na zwrot

profesjonalne doradztwo - 100% zadowolonych klientów

Drukowanie słońcem w rękodziele

Zestaw do odbitek z praktycznie każdego przedmiotu rzucającego cień: narzędzi, zabawek, roślin, liści, kamieni, piasku, sznurka, koronki

Zestaw 2 komponentów JACQUARD Cyanotype Set to produkty do wyjątkowo atrakcyjnego procesu drukowania słońcem na tkaninach i papierze. Rękodzieło, które możesz tworzyć w niesamowicie atrakcyjny sposób, osiągając fantastyczne efekty. Cyjanotypia to metoda fotograficzna odkryta w 1842 roku, która umożliwia kreowanie monochromatycznych odbitek przy pomocy promieni słonecznych. Wykorzystaj moc słońca, by wykonać szczegółowe odbitki na ubraniach lub papierowych arkuszach. Możesz to zrobić wykorzystując różnego rodzaju przedmioty, które rzucają cień, np. narzędzia, zabawki, rośliny, liście, kamienie, piasek, sznurek, koronki ... etc. Wystarczy, że umieścisz te przedmioty na przygotowanej powierzchni i wystawisz je na działanie promieni UV. Możesz też użyć drukowanego cyfrowo negatywu fotograficznego (odwrócone czarno-białe zdjęcie wydrukowane na folii), aby odwzorować je w pełnej rozdzielczości na tkaninie lub papierze. Cyjanotypia jest niesamowitą techniką do wykorzystania w rękodziele na wielu płaszczyznach. Doskonała opcja dla profesjonalnych i domorosłych artystów, fotografów, grafików, a nawet dzieci. Sam proces tworzenia grafiki jest łatwy, szybki, zabawny i wybaczający błędy. Dodatkowo ma w sobie coś z magii, którą uwielbiają dzieci. Uchwyć niuanse każdego cienia na ubraniach w ramach ich artystycznej customizacji. Świetny pomysł na grupową aktywność w każdym wieku. Drukuj słońcem i baw się dobrze!

Zawartość: 1 x 0,8oz / 22,68g Potassium Ferricyanide (czerwona sól żelaza), 1x 0,8oz / 22,68g (cytrynian amonu żelazowego). 

Zestaw zawiera wystarczającą ilość preparatów, by wykonać około 65 odbitek 8" x 10" na papierze lub 50 odbitek 8" x 10" na tkaninie.

 • POWIERZCHNIE - bawełna i wszelkie naturalne włókna, jedwab, płótno, papier, skóry, drewno

Tworzenie efektów na tkaninach w cyjanotypii

Zestaw do drukowania słonecznego na papierze i tkaninie, Drukowanie słońcem na ubraniach.

Cyjanotypia wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, byś mógł tworzyć efekty w niebieskim kolorze.

 • Możesz stworzyć fotogram poprzez umieszczenie dowolnych przedmiotów na przygotowanej powierzchni. Do tego celu możesz użyć wszystkiego co rzuca cień, np. rośliny, liście, zabawki, narzędzia, szablony, kamienie, piasek, wycinki, sznurek koronki, serwetki ... etc. Możliwości masz nieograniczone. Możesz wykonać nawet odcisk własnej ręki, kładąc dłoń na powierzchni podczas ekspozycji.
 • Na tkaninach i innych powierzchniach możesz tworzyć również odbitki fotograficzne. Do tego celu potrzebujesz negatywu. Aby przekształcić dowolny obraz w negatyw do tworzenia odbitek cyjanotypowych możesz wykorzystać internetowy generator negatywów JACQUARD. Wygenerowany negatyw możesz drukować za pomocą dowolnej drukarki laserowej lub atramentowej na przezroczystej folii lub nośniku octanowym, takim jak folia SolarFast JACQUARD.
 • Jeżeli zechcesz możesz też generować odbitki ze szkiców i rysunków. Najłatwiej zrobisz to rysując bezpośrednio na kliszy przy pomocy JACQUARD Film Marker.

Na powierzchni wydruku podczas naświetlania możesz zabezpieczać poszczególne przedmioty przed poruszaniem się za pomocą szkła. Opcjonalnie do tego celu można użyć szpilek, magnesów czy taśmy. Arkusze z czystego akrylu przepuszczają światło UV i możesz je stosować do ekspozycji cyjanotypii, podobnie jak szkła, ale wiele rodzajów akrylu (np. plexiglass) zawiera blokery UV, które mogą niwelować lub zmniejszać ekspozycję. 

Sposób użycia

Rękodzielnicza technika cyjanotypii z zestawem JACQUARD Cyanotype Set jest bardzo prosta i bezproblemowa. Odmierzona już "magia" tego procesu zawiera się w 2 przygotowanych światłoodpornych butelkach.

 • Wypełnij każdą butelkę wodą, wstrząśnij i pozostaw na 24h, by proszki się rozpuściły.
 • W zaciemnionym pomieszczeniu zmieszaj równe części roztworu A z roztworem B. W ten sposób stworzysz gotowy do użycia aktywator cyjanotypii. Wymieszaj tylko tyle, ile potrzebujesz, ponieważ aktywator jest stabilny przez 2-4 godziny.
 • Przygotowanym aktywatorem pokryj tkaninę, papier lub inną powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia w ciemności na powietrzu. Papier może być powlekany podwójnie. Tkanina może być powlekana roztworem lub zanurzana w nim. 
 • Ułóż na tak przygotowanej powierzchni dowolne przedmioty i wystaw całość na słońce lub inne źródło promieni UV. Wykonaj ekspozycję w czasie 1-30 minut, w zależności od warunków. Niemal zawsze preferowana jest większa ekspozycja niż niedoświetlenie. Po pełnym naświetleniu tkanina będzie miała brązowy kolor. 
 • Po naświetleniu efekt w postaci odbitki na materiale, papierze lub innej powierzchni będzie gotowy.
 • W celu zatrzymania działania aktywatora odbitkę wypłukaj w pojemniku z zimną wodą bez użycia mydła. Płukaj przez co najmniej 5 minut, zmieniając co jakiś czas wodę, aż pozostanie czysta. Po zwilżeniu nadruk zmieni kolor z brązu na niebieski.
 • Jeżeli chcesz natychmiast przetworzyć wydruki do niebieskiego koloru możesz zanurzyć wypłukaną tkaninę lub papier w rozcieńczonym roztworze nadtlenku wodoru, a następnie przepłukać. W przeciwnym razie wydruki będą się utleniać powoli w ciągu 24h.
 • Wysusz na czystym sznurku lub rozkładając np. na papierze gazetowym (najlepiej na wolnym powietrzu). 

Zobacz filmy instruktażowe na karcie produktu oraz pliki PDF z sekcji ZAŁĄCZNIKI. 

Uwagi i wskazówki

Cyjanotypia to „oryginalny” proces drukowania słonecznego, jedna z najwcześniejszych technik fotograficznych
 • Jeżeli woda z kranu jest twarda, możesz stosować wodę destylowaną.
 • Podstawowe roztwory w osobnych butelkach są stabilne przez długi czas i możesz je używać do stworzenia aktywatora w dowolnym momencie.
 • Po dłuższym czasie w roztworze B (Ferric Ammonium Citrate) może pojawić się pleśń, ale nie wpływa ona na jego działanie. Przed użyciem usuń pleśń lub przelej roztwór przez filtr do kawy.
 • Odbitki cyjanotypowe mają charakter archiwalny. Jednak mogą pojawić się pożółknięcia, jeśli wydruki zostaną wystawione na działanie fosforanów lub roztworów o wysokim pH. Tkaniny z nadrukiem cyjanotypowym zawsze pierz w zimnej wodzie przy użyciu detergentów bezfosforanowych. Pot i olejki do rąk również mogą powodować przebarwienia. 
 • Nie mocz powierzchni podczas naświetlania. Ręce również powinny być suche w trakcie tego procesu.
 • Tkaninę cyjanotypową możesz prasować przed naświetleniem. Wystarczy użyć suchego żelazka. prasuj na odwrotnej stronie niż wydruk i zachowaj ostrożność. 
 • Wydruki w trakcie ekspozycji powinny być skierowane prostopadle do źródła światła podczas naświetlania.

WAŻNE!

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór, tkanin oraz innych materiałów przeprowadź próbę weryfikującą na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę powierzchni. Jeżeli efekt spełnia oczekiwania, możesz przystąpić do dalszych czynności.

Technika cyjanotypii krok po kroku

Jak malować słońcem. Cyjanotypia na ubraniach, tkaninach, papierze. Rękodzieło, custom.

Efekty, jakie możesz osiągać dzięki zestawom JACQUARD

Malowanie tkanin, ubrań, odzieży, koszulek, bluz, tekstyliów. Rękodzieło, custom, personalizacja

Przykłady wykorzystania cyjanotypii w projektach artystycznych

Zestaw do cyjanotypii w rękodziele. Barwienie, malowanie ubrań słońcem. Customizacja odzieży i tkanin.
Zestaw do drukowania słonecznego na papierze i tkaninie
JACQUARD Cyanotype Set / Zestaw do drukowania słońcem na tkaninach i papierze - cyjanotypia
Cena: 77,99 zł 70,19 zł / szt.

Sprawdź wzorniki kolorów